Berlin Top 10

 •    Nd, 13 Cze 2021 6:00
Do Berlina z niektórych miast polskich jest bliżej niż do Warszawy i Krakowa. Pomijając Wielkopolskę, w której mieszkam i do największych atrakcji mam maksymalnie kilkadziesiąt minut, stolica Niemiec to jedno z niewielu miejsc, które chętnie odwiedzałbym co najmniej raz na rok.

Szczegółowe opisy atrakcji Berlina możecie znaleźć w wielu miejscach w sieci. Poniżej moje Top, oczywiście na maksa subiektywne.

 1. Spacer. Po prostu spacer po ulicach centrum, ale i nie tylko. To miasto oddycha historią, wyjątkowością. Posiada pewien nieodparty urok, którego nawet nie mogę określić, ma w sobie „to cos”
 2. Jarmarki świąteczne. Nawet na piechotę można kilka z nich zaliczyć jednego dnia w okresie koniec listopada-początek stycznia (tak – są otwarte nawet po Bożym Narodzeniu). Grzane napoje (nie tylko wino) i inne pokusy dla podniebienia, curling, diabelskie młyny, liczne stragany. Niby jest to w wielu miejscach, lecz... Podczas dwóch eskapad testowałem pięć miejscówek, każda z nich była ciekawa.
 3. Resztki Muru Berlińskiego i opisy z tym związane. „Dotykanie” historii z nim związanej to prawdziwa rozkosz dla umysłu chcącego chłonąć wiedzę o życiu.
 4. Stadion Olimpijski. I witamy w krainie subiektywizmu. To właśnie tam były igrzyska olimpijskie w 1936 roku, gdzie Adolf manifestował jak bardzo jest święty. Zachowano nawet kilka starych obiektów. Na Olympiastadion rozegrano też finał MŚ w 2006. W okolicach Aleja Jesse Owensa, czarnoskórego mistrza, którego musiał oklaskiwać wspomniany Hitler.
 5. Muzeum z niesamowitymi szkieletami Tyranozaura i Archeopteryxa (można zwiedzać z polskim audiobookiem)
 6. Siedziba rządu niemieckiego (polski audiobook)
 7. Garden Nigts (uwaga – problemy z miejscami do parkowania).
 8. Brama Brandenburska
 9. Wyspa muzeów z Muzeum Pergamonu na czele
 10. Muzeum Techniki

Comments

captchaType the text.
cancel reply


O autorze

Tomasz Czarnecki
Tomasz Czarnecki
Pasjonat dziennikarstwa i podróży w jednym. Kocha planować i organizować wyjazdy - te bardzo bliskie jak i nieco dalsze, zwracając uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Wśród licznych publikacji szczególnie ceni sobie te dotyczące bezpiecznej i ekonomicznej jazdy. Pasjonuje się sportem, zarówno w płaszczyźnie teoretycznej jak i praktycznej: gra w piłkę nożną, jeździ na rowerze, bywa przy stole pingpongowym. Nie pogardzi partyjką w ciekawą grę planszową.