Articles

Spałem w

Spałem w "Escape Roomie"

Szukacie niezwykłego, czarującego miejsca na nocleg w doskonałej lokalizacji na narty (Polska i Czechy) i zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej? A może tylko pokoju jak z bajki?

Dotyk historii - DAG Krzystkowice

Dotykajcie historii póki można - te słowa przewodnika warto sobie wziąć do... umysłu i wypadać z domu. DAG Krzystkowice to dawna fabryka materiałów wybuchowych z wieloma tajemnicami. Momentami jest jak w filmach s-f i sensacyjnych, ale obrazy nie przygotował żaden scenarzysta wycieczka nie tylko dla wielbicieli historii, lecz i natury.
Jak aktywnie spędzić czas na Mazurach

Jak aktywnie spędzić czas na Mazurach

Mazury to nie tylko rejsy i woda. Podpowiadamy jak aktywnie spędzić czas w tym pięknym rejonie nie zamaczając nawet stopy. Bonusowo zahaczyliśmy o Suwalszczyznę.
Nie tylko rowery -  3 dni z nastolatką w górach

Nie tylko rowery - 3 dni z nastolatką w górach

To nieprawda, że nastolatki nie lubią się ruszać. Wystarczy je do tego zachęcić. Oto sciąga jak spędzić przedłużony weekend w górach z rowerem w roli głównej, w towarzystwie kilku inych atrakcji dla urozmaicenia.
Single tracki to nie familijne szlaki!

Single tracki to nie familijne szlaki!

Na niektórych fachowych portalach rowerowych możecie znaleźć informacje, że single tracki (wąskie trasy dla dwukołowców górskich) oznaczone kolorem niebieskim i zielonym, czyli wg legendy łatwe i bardzo łatwe, świetnie nadają się dla rodzin z dziećmi. Nie wierzcie w te bzdury, bo zgotujecie bliskim totalnie nieudaną eskapadę. Testom poddaliśmy dwa zestawy single tracków w okolicach Jeleniej Góry – w Górach Kaczawskich oraz okolicach Świeradowa Zdroju.
Wypad do domu

Wypad do domu

WypadZdomu na kilka miesięcy zamienił się na wypad do domu. Kontuzja, operacja nogi, rehabilitacja. Euforia i kryzysy. Parafrazując piosenkę Grupy Łzy: „jak to się mogło stać, że ona (czyli kontuzja) i on razem przez tyle (miesięcy)?" No jak...
Suntago - czy warto i ile trzeba wydać

Suntago - czy warto i ile trzeba wydać

Suntago to największy park wodny w Polsce. Postanowiłem sprawdzić, czy rzeczywiście raj dla małych i dużych wielbicieli wodnej jest tak wspaniały jak go niektóry opisują i ile trzeba zapłacić, by w tym edenie przebywać przez cały dzień.
Jazda rowerem zimą - po co to komu?

Jazda rowerem zimą - po co to komu?

Jazda na rowerze zimą i późną jesienią? Przez 40 lat była to dla mnie większa abstrakcja niż obejrzenie w całości serialu „Moda na sukces”. Dodajmy, swego czasu mógłbym startować w konkursie zmarzlak roku a strach przed przeziębieniem miał wielkie oczy. Dwa lata temu spróbowałem. Zatem, czy naprawdę jest sens pedałować, gdy większość osób co najwyżej spaceruje lub siedzi w cieple domowych pieleszy?
Pierścień rowerowy dookoła Poznania

Pierścień rowerowy dookoła Poznania

Czasem człowiekowi coś strzeli do głowy, by porwać się z motyką na słońce. Pierścień rowerowy dookoła Poznania to ok. 170 km. Prawie tyle samo co autem z Poznania do Wrocławia, więcej niż odcinek z Warszawy do Łodzi. Przejechanie trasy "na raz" dla zupełnego amatora to z pozoru szaleństwo, jednak wyzwanie kołatało w mojej głowie od kilkunastu miesięcy. Tekst dedykuję mojemu ortopedzie, mam nadzieję, że go nie przeczyta.
Rowerem nad Bałtykiem - czy warto?

Rowerem nad Bałtykiem - czy warto?

Nie cierpię Bałtyku. Mimo to, wskutek zbiegu okoliczności, przywiało mnie w te strony na kilka dni wraz z 2 kołami (wożonymi czasami 4 kołami). Poniżej suche, no dobra, nacechowane mocnym subiektywizmem, fakty, wnioski i komentarze. I od razu zdradzę, było nawet fajnie!
Single tracki w Górach Kaczawskich

Single tracki w Górach Kaczawskich

Zmagania z własnymi słabościami połączone z realizacją celu na 2021 rok. Tak wyglądał wypad sam na sam z rowerem w Góry Kaczawskie, by okiełznać single tracki. Góry są w pewnym sensie niczym kobiety – piękne, wspaniałe, ale mają swoje wymagania. I o to chodzi!
Wypożyczenie auta w Jordanii

Wypożyczenie auta w Jordanii

Wbrew pozorom Jordania niewiele się różni od krajów europejskich, jeśli chodzi o wypożyczenie auta. Wybieracie model, cenę (jest drogo) i bierzecie się za analizę warunków ubezpieczenia – jeśli ktoś tego nigdy nie robił, gratuluję braku rozwagi. W Jordanii warto na to poświęcić nieco więcej czasu, bo jak wiele osób twierdzi warto mieć full insurance (o znaczeniu tego słowa później). Po długiej analizie wybrałem lokalną firmę Monte Carlo. Co przeważyło?
Jordania bezpieczeństwo, czyli suma wszystkich strachów

Jordania bezpieczeństwo, czyli suma wszystkich strachów

Po lekturze wielu blogów o wspaniałości Jordanii, cudownych ludziach i prostoty dotarcia, po znalezieniu pasującej daty nastąpił szybki klik w rezerwację lotu i... początek obaw. Lektura grup facebookowych odsłoniła możliwe niedogodności i zagrożenia związane z eskapadą: zaczepki w stronę kobiet, horror na drogach, problemy żołądkowe, oszustwa itp. Przez kilka tygodni stres drążył moje komórki mózgowe, wszak zabierałem żonę i 12-letnią córkę. Zamęczałem ludzi pytaniami, miewałem myśli o odwołaniu wyjazdu. Zatem czy w Jordanii jest bezpiecznie i co zrobić by trip przebiegał bez obaw – okiem 7-dniowego turysty, który był z rodziną?
Szukanie bunkrów rowerem w MRU

Szukanie bunkrów rowerem w MRU

Wyjazd na rower w rejon bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) powinien zostać w miarę dobrze zaplanowany. Co jednak, jeśli decyzja o eskapadzie, a właściwie zmianie planów, następuje w ciągu godziny? Skrawki informacji „zapowiadały”, że jak zwykle będzie błądzenie...
Słowenia w 5 dni, czyli po co spieszyć się do Chorwacji

Słowenia w 5 dni, czyli po co spieszyć się do Chorwacji

Na fotografowaniu tego kraju nie zarobią właściciele Photoshopa. Sąsiaduje z przeżywającymi najazd turystów Włochami i Chorwacją, lecz przez Polaków bywa często pomijana. Napisać, że Słowenia, bo o niej mowa, jest piękna to jakby nic nie napisać. Wizyta w tym wcale nieukrytym skarbie Europy zdecydowanie przerosła oczekiwania, a po wcześniejszej lekturze Internetu, były one duże.
Berlin Top 10

Berlin Top 10

Do Berlina z niektórych miast polskich jest bliżej niż do Warszawy i Krakowa. Pomijając Wielkopolskę, w której mieszkam i do największych atrakcji mam maksymalnie kilkadziesiąt minut, stolica Niemiec to jedno z niewielu miejsc, które chętnie odwiedzałbym co najmniej raz na rok.
Jedzenie i nocleg na Podlasiu - oceny

Jedzenie i nocleg na Podlasiu - oceny

Macie już plany na wakacje? W minionym roku byliśmy na Podlasiu i zdecydowanie polecamy. Jeśli szukacie ciekawego miejsca na nocleg i dobrych miejscówek do skosztowania miejscowych przysmaków - zapraszamy do lektury. Naszą bazą była Białowieża, jadaliśmy za to w różnych przybytkach. Poniżej nasze subiektywne recenzje. Musicie wziąć pod uwagę, że kubki smakowe są nierówne sobie i na wrażenie wpływają nie tylko same dania, ale także okoliczności spożywania strawy. Oceny w skali 1-10.
Czy warto jechać na Maderę?

Czy warto jechać na Maderę?

Czytałem sporo o pewnej portugalskiej wyspie o nazwie Madera. Jest piękna, ma kilka wspaniałych atrakcji, niesamowite krajobrazy, ale jak na podróżowanie z rodziną, połączenie odpoczynku ze zwiedzaniem, chyba jednak znalazłbym lepsze destynacje. Just Kowalski ma na ten temat inne zdanie - chętnie je przedstawię.
Wymarzone trasy samochodem

Wymarzone trasy samochodem

Marzenia, te duże i te maleńkie - słyszeliśmy w piosence Radiowych Nutek jakieś 30 lat temu. Temat marzeń powinien być jednak aktualny zawsze, ja osobiście w ten sposób łatwiej zasypiam. Tym razem o marzeniach nie moich, tekst jest zewnętrzny, ale... całkiem inspirujący i pod wieloma z nich mógłbym się podpisać. Podróże samochodem to bowiem fajny sposób na zwiedzanie a super tras na świecie mamy mnóstwo. Oto kilka z nich dopasowanych do... kolorów. Dla mnie to niezwykle ciekawa lektura, bowiem poznałem nowe... kolory.
4 historie z lotniska

4 historie z lotniska

Wyjazdy obfitują w różne zabawne, nietuzinkowe historie. Jednym ze szczególnych miejsc stanowi lotnisko. Tęskniąc za kolejnymi lotami i powrotem do normalnych czasów przytaczam kilka własnych przypadków. Dodam, że podróżowałem głównie po Europie, a jednak zdarzyć się może wiele...