Aplikacja - strefa ekologiczna

Planując podróż do europejskich miast coraz częściej trzeba brać pod uwagę tzw. strefy ekologiczne. Poruszanie się po nich bez stosownej plakietki może zakończyć się poważnymi konsekwencjami finansowymi. Informacje o tym gdzie znajdziemy miejsca z ograniczonym dostępem do transportu można znaleźć m.in. w darmowej aplikacji Green-Zones, która wzbogaciła się o aktualizację.

Coraz więcej państw wprowadza strefy ekologiczne. Aby wjechać, trzeba często najpierw nabyć plakietkę lub przeprowadzić rejestrację on-line. Warto z odpowiednim wyprzedzeniem zająć się planowaniem przejazdów, np. przez sprawdzenie w Green-Zones, czy na naszej trasie będzie zielona strefa. Szczególnie we Francji znajdują się wielkoobszarowe strefy, które obejmują całe departamenty, gdzie mogą zostać ogłoszone krótkoterminowo czasowe zakazy jazdy. Jeśli jakość powietrza jest szczególnie zła, odpowiedzialny polityk musi wprowadzić działania, które przyczynią się do poprawy powietrza. Może on najpierw zakazać jazdy wszystkim pojazdom bez winiety Crit’Air, potem także wykluczyć pojazdy z winietami Crit’Air 5, 4, 3, itd. Ostatni raz miało to miejsce w lutym, kiedy w Lille, Paryżu, Lyonie, Isère i wokół Grenoble ogłoszono czasowe zakazy jazdy. Aktualizacja rozszerza informacje o kolejne 5 krajów i obecnie obejmuje Niemcy, Francję, Danię, Austrię, Belgię, Hiszpanię, Holandię, Wielką Brytanię, Czechy oraz Finlandię.


Komentarze

Anuluj


O autorze

Tomasz Czarnecki
Tomasz Czarnecki
Pasjonat dziennikarstwa i podróży w jednym. Kocha planować i organizować wyjazdy - te bardzo bliskie jak i nieco dalsze, zwracając uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Wśród licznych publikacji szczególnie ceni sobie te dotyczące bezpiecznej i ekonomicznej jazdy. Pasjonuje się sportem, zarówno w płaszczyźnie teoretycznej jak i praktycznej: gra w piłkę nożną, jeździ na rowerze, bywa przy stole pingpongowym. Nie pogardzi partyjką w ciekawą grę planszową.