Geocaching - sposób spacer z dzieckiem, partnerem, przyjaciółmi

  •    Wt, 14 Maj 2019 6:00
Geocaching to w największym skrócie poszukiwanie skrytek, które pochowane są w Polsce, Europie a pewnie i na świecie. Wiele z nich jest zapewne również blisko miejsca zamieszkania każdego z nas. To wspaniały sposób na to, by spacer nie był zwykłym spacerem. O jego blaskach pisze GeoZakręcona.

Geocaching stanowi motywator do aktywnego spędzania czasu, poznawania nowym miejsc, zabytków, ciekawych historii każdego miasta i przede wszystkim ludzi. Zabawa, która wyciąga z domu i nie ma w niej nigdy czasu na nudę. Nawet jeśli bardzo dobrze znasz swoje miasto to skrytki opisują historię, których wcześniej nie słyszałeś i prowadzą Cię do miejsc, w których nigdy nie byłeś. Fajna zabawa dla dużych i małych. W całej Polsce jest ponad 40 000 skrytek.

Aplikacja w sklepie Google Play

Aby je znaleźć nie trzeba daleko jeździć, prawdopodobnie są blisko Waszego domu. Wystarczy ściągnąć jedną z darmowych aplikacji ze sklepu Google Play i rozpocząć poszukiwania. Nie trzeba kupować wersji premium, bezpłatna na początku z pewnością wystarczy Po raz pierwszy nazwa „geocaching” pojawiła się 30 maja 2000 roku. Słowo „cache” w języku angielskim to skrytka, kryjówka, schowek i nawiązuje do ukrywanych niegdyś skarbów przez piratów, złodziei, uciekinierów Przedrostek „geo” (ziemia) oznacza po pierwsze globalny charakter tej zabawy jak również analogię do geografii, czyli nauki o rozmieszczeniu zjawisk na kuli ziemskiej. Zlokalizowanie pojemnika geocache jest możliwe dzięki posiadaniu współrzędnych geograficznych.

Odkodowanie sygnału GPS

Historia geocachingu trwale związana jest z odkodowaniem zakłócanego wcześniej sygnału wysyłanego przez satelity do odbiorników GPS. Miało to miejsce 3 maja 2000 r. Zaraz następnego dnia pasjonat sprzętu GPS, Amerykanin Dave Ulmer, ukrył w lesie wiadro i podał jego współrzędne. Pojemnik wypełnił różnego rodzaju przedmiotami mającymi zachęcić innych do poszukiwań. W ciągu następnych dni kolejni ludzie znajdowali pojemnik używając wskazań swoich odbiorników GPS i dzielili się swoimi przeżyciami na wspomnianej grupie dyskusyjnej. Zainspirowani pomysłem kolejni entuzjaści zaczęli umieszczać swoje skrytki i publikować do nich współrzędne. Tak narodziły się zalążki tej geocachingu. Wkrótce zaczęły powstawać specjalne serwisy poświęcone tylko i wyłącznie tej zabawie. Jako pierwszy powstał serwis Geocaching.com, który posiada obecnie najliczniejszą bazę skrytek na całym świecie.

Więcej na GeoZakręcona


Comments

captchaType the text.
cancel reply


O autorze

Monika Karlińska, GeoZakręcona
Monika Karlińska, GeoZakręcona

Geo Zakręcona

Monika Karlińska, urodzona Warszawianka, z zawodu humanistyczna dusza a pracująca finansistka. Zodiakalny Lew, więc pełna życia, chęci do działania i energii. Twardo stąpająca po ziemi i zawsze realistka. Marzycielka – tylko o podróżach na koniec świata. Prowadzi bloga GeoZakręcona. Kocha bezkresne wędrówki po górach, zachody słońca nad morzem, poznawanie nowych kultur, ludzi, wszelkich zabytków i niecodziennych atrakcji. Także nowe smaki, lokalne zwyczaje danego miejsca, oraz zabawę jaką jest geocaching.