Pijany kierowca groźniejszy od pirata - badanie

Wakacje sprzyjają imprezowaniu na ogródkach, działkach, nadmorskich miejscowościach. Niestety, niektórzy mimo procentów we krwi prowadzą samochody. Przypominanie jak bardzo to niebezpieczne trąci banałem, posłużymy się więc badaniem wśród samych kierowców na temat zagrożeń na polskich drogach. Badanie przeprowadziło SW Research dla AlcoSense Laboratories.

Według danych policji w 2018 roku, kierujący pojazdami pod wpływem alkoholu spowodowali 1614 wypadków drogowych. Zginęły w nich 203 osoby, a 1965 osób zostało rannych (1). Był to rok gorszy od poprzedniego – w 2017 roku mieliśmy zarówno mniej wypadków, w których rolę odgrywał alkohol, jak i mniej ofiar śmiertelnych. Martwiące są również najnowsze dane. W pierwszym kwartale 2019 roku Policja zatrzymała podczas kontroli drogowych 22 638 kierowców będących pod wpływem alkoholu (2), a więc o około 9% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Powyższe dane zdają się mieć pokrycie w odczuciach kierowców, co do największych niebezpieczeństw na drogach. Przeprowadzone w maju badanie AlcoSense Laboratories pokazuje, że Polacy najbardziej obawiają się perspektywy spotkania na drodze kierowcy, który do auta wsiadł po spożyciu. Wśród uczestników badania aż 51,7% osób wskazuje nietrzeźwych kierujących jako zagrożenie drogowe numer jeden. Dla porównania, tak często kojarzona z piractwem drogowym brawura polskich kierowców, stanowi poważny problem dla 27,7% ankietowanych. Słaba znajomość zasad i kultury bezpieczeństwa na drodze są głównym czynnikiem niebezpieczeństwa dla co dziesiątego ankietowanego (9,4%). W badaniu interesujące są również wyniki związane z zagrożeniami, które w oczach Polaków lokują się obecnie na końcu listy. Rozwój cywilizacyjny naszego kraju zepchnął zły stan dróg na miejsce przedostatnie – jedynie 7,4% ankietowanych uważa, że to najgroźniejszy czynnik. Słaby stan techniczny pojazdów to problem dla zaledwie 3,8% respondentów. Mamy więc dużo większy kredyt zaufania do naszych samochodów oraz infrastruktury niż do siebie nawzajem. – Choć wnioski z naszego najnowszego badania mogą martwić, pokazują też istotną zmianę w mentalności polskich kierowców. Skoro co druga osoba dostrzega problem wjeździe pod wpływem, a zaledwie co dziesiąta w stanie dróg oraz poruszających się po nich pojazdów, oznacza to, że ludzie zaczynają uważniej patrzeć sobie na ręce. Należy pamiętać, że kontrole policyjne i kary nakładane na nietrzeźwych kierowców to tylko wierzchołek góry lodowej. Już sama świadomość problemu wśród kierowców jest dobrym znakiem – mówi Hunter Abbott, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense Laboratories. Badanie SW Research dla AlcoSense Laboratories przeprowadzono w maju 2019 roku, na reprezentatywnej grupie 1090 polskich kierowców.

Zwyczajowo nie prezentujemy historii powstania firm, zresztą nie mają one związku z WypadZdomu, ale przy AlcoSense czynimy wyjątek, bo jest bardzo ciekawa i związana z powyższym tekstem. To brytyjski producent alkomatów osobistych z siedzibą nieopodal Londynu. Historia firmy rozpoczęła się w 2005 roku, gdy jej założyciel – Hunter Abbott – zdał sobie sprawę z problemu nieświadomej nietrzeźwości. - Razem z kolegą bawiliśmy się na weselu. Kolejnego dnia opuszczaliśmy hotel około południa. James pojechał do swojego domu, a ja do siebie. Po drodze James natknął się na kontrolę trzeźwości, której nie przeszedł. Nagle zrozumiałem, że wypiliśmy tyle samo drinków, więc najprawdopodobniej – zupełnie nieświadomie – również prowadziłem samochód, będąc jeszcze powyżej limitu. James stracił prawo jazdy na rok oraz został zwolniony z pracy. Przestraszył mnie fakt, że nie dało się odczuć, kiedy poziom alkoholu w organizmie był odpowiednio niski, by wsiąść za kierownicę. Po dwóch latach badań, we wrześniu 2007 r., AlcoSense zaprezentował swoje pierwsze alkomaty, obecnie jest czołowym producentem alkomatów w Wielkiej Brytanii, działa także w Polsce.

(1) Dane z raportu „Wypadki drogowe w Polsce w 2018 roku”, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji:
(2) Dane Policji udostępnione w ramach informacji publicznej; w I kwartale 2019 zatrzymano 4 447‬ kierujących po użyciu alkoholu oraz 18 191 kierujących w stanie nietrzeźwości


Komentarze

captchaType the text.
Anuluj


O autorze

Info Prasowe
Info Prasowe
Ciekawa informacja wyłowiona z informacji prasowej lub zewnętrznych źródeł internetowych.