Tanie podróżowanie wg Krzysztofa Kowalskiego

Krzysztof Kowalski w swojej miłości do podróży odwiedził ponad 60 krajów, na 6 kontynentach. Poczytać porady od takiego fachowca zdecydowanie warto.

Gdzie na wakacje - aktualna lista kierunków

W głowie miej zawsze listę kierunków i pory roku. Nigdy nie wiesz gdzie zastanie cię super powalająca oferta i będziesz musiał podjąć decyzje; lecę? Nie lecę? Wtedy nie ma czasu by konsultować się z partnerem czy analizować kalendarz (jak konsultować z szefem? Hmm….tego nie wiem, najlepiej nie mieć szefa). Miej short listę miejsc, które chciałbyś odwiedzić i jak trafi się okazja to kupuj natychmiast. Ja super tanio kupiłem loty do Szanghaju i Nowej Zelandii – były na mojej short liscie. Pamiętaj, że lato w tropikach jest nie do zniesienia dla Europejczyka a zima jest cudowna. Na równiku jest zawsze tak samo.

Chusteczki antybakteryjne

Zawsze bierz chusteczki wilgotne antybakteryjne. I dbaj o higienę intymną. Zawsze jak zrobisz dwójeczkę korzystaj z nich. W gorącym, wilgotnym klimacie, tam właśnie najłatwiej o podrażnienie skóry. Będzie cię bolało przy każdym kroku. A jak połączysz otarcie z kąpielami w słonej wodzie każdy ruch stanie się torturą.

Planowanie trasy

Nie planuj trasy zbyt dokładnie. Planuj noclegi. Zaplanowanie jednego noclegu w danym miejscu daje ci możliwość spędzenia tam od zera do dwóch dni. Jeżeli dotrzesz na miejsce rano masz cały dzień numer 1. Jeżeli, po noclegu, wyjedziesz dopiero wieczorem masz dzień numer 2 do dyspozycji. W krańcowo innym wypadku w dane miejsce możesz dotrzeć dopiero wieczorem i wyjechać już rano, nie spędzając tam czasu, prócz technicznego noclegu.

Jak poznać "tubylców"

Bądź pogodny. W każdym miejscu pogoda ducha pomaga. Jeśli wyglądasz jak zakapior i zachowujesz się jak zakapior to jest małe prawdopodobieństwo, że zyskasz sympatię. Sympatia jest pomocna w podroży; zobaczysz więcej, doświadczysz lepiej. Pamiętam jak z uśmiechem na twarzy wchodziliśmy do chatek tubylców na Zanzibarze. Uśmiech i ufność otwierały nam drzwi. Tak samo jak daliśmy się zaprosić do domu emerytowanego nauczyciela na Bali. Dzięki tej wizycie, spróbowaliśmy domowej kuchni i mogliśmy towarzyszyć jego rodzinie w modlitwie w ogrodowej kaplicy.

Walizka podróżna może być lżejsza

Nie bierz za dużo ubrań. W wielu krajach korzystaliśmy z pralni w połowie podróży. Spokojnie takie przepranie możesz zaplanować w USA, Tajlandii czy Wietnamie. Bagaż będzie o połowę lżejszy i poręczniejszy. Zmień definicję ubrania brudnego: ubranie brudne to nie takie co ma jakąś plamkę; ubranie brudne to ubranie przepocone.

Wczesna pobudka

Zaczynaj dzień bardzo rano. Nie po to bierzesz urlop by go potem przespać! Rano jest ciekawiej. To rano możesz zobaczyć prawdziwych tubylców. Lokalesi już pracują a turyści jeszcze śpią. Na poranne wizyty szczególnie nadają się targi rybne; tam naprawdę dużo się dzieje i to dzieje się o świcie. Poranna wizyta na targu rybnym na Sri Lance czy Tsukiji w Tokyo były dla mnie jednymi z najmocniejszych punktów wyjazdu.

Więcej porad na blogu autora


Komentarze

captchaType the text.
Anuluj


O autorze

Krzysztof Kowalski
Krzysztof Kowalski

justkowalski.pl

Kocha podróżować. Odwiedził jakieś 100 ciekawych regionów w ponad 60 krajach, na 6 kontynentach.