Wyjazd za granicę samochodem

Wyjazd za granicę własnym samochodem to spory komfort jednak także duży stres dla kierowcy, który jest zmuszony odnaleźć się w nowych realiach przede wszystkim prawnych. Nowy kraj, inne znaki, inne limity prędkości i kultura jazdy, a czasami dodatkowo ruch lewostronny. Jak sobie z tym radzić i co trzeba wiedzieć przed wyjazdem za granicę odpowie trzykrotny rajdowy mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz, zawodnik Lotos Rally Team.

Latem mnóstwo osób jedzie wypoczywać za granicę. Niektórzy lecą samolotem lub podróżują autostopem. Jednak wiele osób wybiera własny środek transportu, który zapewnia niezależność i możliwość zmiany obranego kursu w dowolnym momencie. Wybierając auto zyskujemy wolność, ale warto przy tym trzymać się kilku zasad. - Zanim wyjedziemy do nowego kraju, koniecznie trzeba się zapoznać z miejscowymi zasadami ruchu, specyficznymi znakami drogowymi oraz ograniczeniami prędkości. W każdym kraju panują także inne zasady dot. włączania reflektorów. W Polsce musimy je włączać cały rok, nie jest tak jednak wszędzie. Najważniejsze jest sprawdzić, czy mamy wszystkie dokumenty, karty i wizy wymagane w konkretnym kraju. Ponadto warto dowiedzieć się jakie są opłaty drogowe i zasady parkowania w kraju, do którego się udajemy – mówi Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy.

Nawigacja offline Każdego roku dochodzi do groźnych wypadków z powodu zamykania zwierząt i małych dzieci w autach. Nawet podczas krótkiego postoju nie zamykajmy nikogo w aucie. Temperatura w nagrzanym samochodzie rośnie bardzo szybko i może dojść do przegrzania organizmu, udaru, a nawet śmierci i to w kilka, kilkanaście minut. Nawet krótkie wejście do sklepu to czas, w którym może dojść do tragedii. Za granicą panuje także inna kultura jazdy, często jest bardziej agresywna i szybka. Ponadto jeszcze więcej niespodzianek czeka nas w kraju, gdzie panuje ruch lewostronny np. wjeżdżając na rondo skręcamy w lewą stronę objeżdżamy je zgodnie ze wskazówkami zegara. – Nieznane nam miejsca to także nieznane trasy. Warto na wyjeździe wspomagać się nawigacją GPS, jednak nie ufajmy jej bezgranicznie. Nawigacja wskaże nam nie tylko drogę, ale też ważne punkty dla kierowcy – stacje benzynowe, hotele czy restauracje na trasie. Warto przed wyjazdem za granicę pobrać mapę w wersji offline, dzięki temu unikniemy dodatkowych opłat za korzystanie z sieci internetowej za granicą – dodał Kajetan Kajetanowicz.

Wyposażenie auta Przed wyjazdem nie należy zapomnieć o sprawdzeniu stanu technicznego samochodu. Warto przeprowadzić pełną kontrolę auta i zlikwidować nawet najmniejsze usterki. - Dobry stan techniczny pojazdu daje gwarancję dojechania do celu bez przykrych niespodzianek. Ponadto udając się w długą trasę róbcie przerwy, dbajcie o odpowiednią temperaturę w samochodzie, a zanim wyjedziecie w długą trasę dobrze wypocznijcie. Nie zapomnijcie wziąć takich rzeczy jak apteczka, lewarek, trójkąt ostrzegawczy, czy gaśnica. Przygotowani do drogi z pewnością będziemy miło wspominać tegoroczne wakacje – podsumował Kajto.


Comments

captchaType the text.
cancel reply


O autorze

Info Prasowe
Info Prasowe
Ciekawa informacja wyłowiona z informacji prasowej lub zewnętrznych źródeł internetowych.