Jak podróżują Polacy?

Według badania „Jak podróżują Polacy?” (SW Research Agencja Badań Rynku i Opinii), niemal co czwarty Polak na letni urlop poza granice Rzeczpospolitej wybiera się własnym samochodem. W sytuacji niepełnej znajomości prawa, o co przecież nietrudno, trzeba liczyć się z poważnymi problemami, w tym finansowymi, ostrzegają eksperci DAS. Problemy prawne kierowców, szczególnie za granicą, mogą mocno nadwyrężyć urlopowy budżet.

Przygotowując się do urlopu, podczas którego planujemy poruszać się autem po zagranicznych szosach, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego w danym kraju lub krajach na naszej trasie. Przed wyjazdem sprawdźmy nie tylko podstawowe regulacje dotyczące poruszania się po drogach, ale i wymogi dotyczące wyposażenia samochodu. Na wyjazd warto przygotować się także pod kątem zabezpieczenia finansowego. Tutaj z pomocą przychodzi szeroka oferta ubezpieczeń.

Co kraj to prawo

Jednym z rodzajów ryzyka, z jakim musi mierzyć się zmotoryzowany urlopowicz jest narażenie na problemy prawne. - Żaden kierowca nie jest w stanie znać całości przepisów obowiązujących we wszystkich krajach. Może zatem napotkać na swojej drodze prawdziwe „prawne niespodzianki”. Dodatkowym zagrożeniem są nieprzepisowe działania innych uczestników ruchu drogowego. Ryzyko prawne w podróży autem jest więc powszechne i nie do wyeliminowania. Dlatego bardzo przydatnym wsparciem dla kierowcy może okazać się ubezpieczenie prawne, dzięki któremu szybko uzyska informację i poradę prawną, gdy na swojej drodze napotka problem prawny - zaznacza Piotr Kuźmiński, prawnik z DAS.

Polisa stanowi również zabezpieczenie finansowe na wypadek poważnych zdarzeń, które znajdują swój finał w sądzie. Finansuje przy tym koszty pomocy prawnej i reprezentacji wybranego prawnika, jak i dodatkowe wydatki związane z uczestnictwem w procesie sądowym, w tym koszty sądowe, tłumaczeń, opinii biegłych. Na polskim rynku są już ubezpieczenia prawne, które swoim zakresem obejmują nie tylko Polskę i kraje Unii Europejskiej, ale i inne państwa Europy oraz basenu Morza Śródziemnego, jak Turcja, Egipt, Maroko, Tunezja. Zakres terytorialny ochrony ubezpieczeniowej jest bardzo ważny z punktu widzenia często podróżujących osób. Co więcej, ubezpieczenie prawne zabezpiecza ich interes prawny jako kierowców bez względu na to czy prowadzą własne czy wypożyczone auto - dodaje ekspert DAS.

Koszty obsługi prawnej

Ubezpieczenie prawne jest rozszerzeniem ochrony ubezpieczeniowej wskazanym szczególnie dla osób wybierających podróżowanie autem poza Polską. - Koszty rozwiązywania problemów i sporów prawnych kierowców w Polsce nie należą do najniższych. Jednak za granicą mogą być jeszcze wyższe, szczególnie w krajach Europy Zachodniej – podkreśla ekspert i przywołuje historię jednego z klientów DAS, który na wakacyjnym wyjeździe uczestniczył w kolizji drogowej pod Paryżem. Niestety, w wypadku tym poszkodowany został pasażer drugiego pojazdu, auta również zostały mocno uszkodzone.

Mając dostęp do nielimitowanych porad prawnych w ramach ubezpieczenia Polak mógł z miejsca zdarzenia poinformować o nim ubezpieczyciela i otrzymać natychmiastową poradę. Kierowca miał sfinansowane i zapewnione na miejscu wsparcie polskojęzycznego adwokata. Dzięki opłaceniu przez ubezpieczenie kaucji kierowca uniknął tymczasowego aresztowania. Po otrzymaniu porady i informacji prawnej kierowca nie poddał się presji francuskiej policji i nie przyznał się na miejscu do zarzutów nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego. Konsultacja okazała się kluczowa, gdyż w późniejszej sprawie sądowej, opinia biegłego wykazała, że polski kierowca był niewinny. Cały proces wygenerował koszty ponad 18 000 euro, których kierowca mógł uniknąć. A co by było, gdyby nie skorzystał z szybkiej porady prawnej i przyznał się niesłusznie do winy…

W sytuacjach takich jak wypadek czy nawet stłuczka, szybka konsultacja prawna może uchronić przed błędnymi decyzjami i ich konsekwencjami prawnymi oraz finansowymi. Przy poważniejszych sprawach, gdy potrzebujemy bezpośredniej rozmowy czy reprezentacji przez adwokata, niezwykle pomocne jest też wsparcie w języku ojczystym. Ubezpieczyciel może pomóc nam w znalezieniu odpowiedniego polskojęzycznego prawnika lub kancelarii w danym kraju - wskazuje Piotr Kuźmiński.

Ochrona prawna

Ubezpieczenie prawne nie jest ubezpieczeniem komunikacyjnym ani polisą przeznaczoną tylko dla kierowców. Ochroną prawną możemy zabezpieczyć konkretny pojazd, ale sprawy związane z prowadzeniem auta może również obejmować ubezpieczenie prawne dla osób indywidualnych czy całej rodziny. Ten drugi wariant polisy obejmuje także wiele innych spraw z zakresu życia codziennego i przyda się zarówno w czasie wakacji, jak i na co dzień. Może zaoferować wsparcie w formie nielimitowanych porad prawnych, analizy dokumentów czy umów, finansowania honorarium prawnika oraz kosztów sądowych, nawet tych zasądzonych w razie przegranej.


Komentarze

captchaType the text.
Anuluj