Top 10 Berlin

Do Berlina z niektórych miast polskich jest bliżej niż do Warszawy i Krakowa. Pomijając Wielkopolskę, w której mieszkam i do największych atrakcji mam maksymalnie kilkadziesiąt minut, stolica Niemiec to jedno z niewielu miejsc, które chętnie odwiedzałbym co najmniej raz na rok. Czy w 2020 tak się stanie - zobaczymy, wciąż jest nadzieja...

Szczegółowe opisy atrakcji Berlina możecie znaleźć w wielu miejscach w sieci. Poniżej moje Top 10, oczywiście na maksa subiektywne.

  1. Spacer. Po prostu spacer po ulicach centrum, ale i nie tylko. To miasto oddycha historią, wyjątkowością. Posiada pewien nieodparty urok, którego nawet nie mogę określić, ma w sobie „to cos”
  2. Jarmarki świąteczne. Nawet na piechotę można kilka z nich zaliczyć jednego dnia w okresie koniec listopada-początek stycznia (tak – są otwarte nawet po Bożym Narodzeniu). Grzane napoje (nie tylko wino) i inne pokusy dla podniebienia, curling, diabelskie młyny, liczne stragany. Niby jest to w wielu miejscach, lecz... Podczas dwóch eskapad testowałem pięć miejscówek, każda z nich była ciekawa. Oczywiście dośtępne w tylko w grudniu, niektóre także na końcu listopada i na początku stycznia.
  3. Resztki Muru Berlińskiego i opisy z tym związane. „Dotykanie” historii z nim związanej to prawdziwa rozkosz dla umysłu chcącego chłonąć wiedzę o życiu.
  4. Stadion Olimpijski. I witamy w krainie subiektywizmu. To właśnie tam były igrzyska olimpijskie w 1936 roku, gdzie Adolf manifestował jak bardzo jest święty. Zachowano nawet kilka starych obiektów. Na Olympiastadion rozegrano też finał MŚ w 2006. W okolicach Aleja Jesse Owensa, czarnoskórego mistrza, którego musiał oklaskiwać wspomniany Hitler.
  5. Muzeum historii naturalnej z niesamowitymi szkieletami Tyranozaura i Archeopteryxa (można zwiedzać z polskim audiobookiem).
  6. Madame Tussauds Berlin. Fotka ze znanymi (nawet nie żyjącymi) politykami, pisarzami, muzykami, sportowcami? Proszę bardzo, to, że są z wosku nie ma znaczenia...
  7. Reichstag. Siedziba rządu niemieckiego (polski audiobook). Zwiedzanie za darmo, trzeba tylko wcześniej się za darmo zapisać. https://www.bundestag.de/pl/besuch
  8. Garden Nights (uwaga – problemy z miejscami do parkowania). Ogrody z pięknymi świetlnymi iluminacjami
  9. Brama Brandenburska Klasyka, ale jakże ważna, tym bardziej że wokół blisko wiele innych atrakcji.
  10. Wyspa muzeów z Muzeum Pergamonu na czele. A może jednak Muzeum Techniki?!

Komentarze

captchaType the text.
Anuluj


O autorze

Tomasz Czarnecki
Tomasz Czarnecki
Pasjonat dziennikarstwa i podróży w jednym. Kocha planować i organizować wyjazdy - te bardzo bliskie jak i nieco dalsze, zwracając uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Wśród licznych publikacji szczególnie ceni sobie te dotyczące bezpiecznej i ekonomicznej jazdy. Pasjonuje się sportem, zarówno w płaszczyźnie teoretycznej jak i praktycznej: gra w piłkę nożną, jeździ na rowerze, bywa przy stole pingpongowym. Nie pogardzi partyjką w ciekawą grę planszową.