Cesky Raj, Praga, Kokorinsko - 4 dni w Czechach

Koronawirus nie daje za wygraną, górski wypad na dwie deski jest pod wielkim znakiem zapytania, więc wracamy wspomnieniami do wakacji. Plany na początku były ambitne, potem zerowe, skończyło się na Podlasiu i Czechach. O Podlasiu już było (i będzie) a jak było w Czechach? Spoiler już na wstępie - Cesky Raj, Kokorinsko a i Praga to znakomity sposób na spędzenie kilku dni z rodziną, dziećmi, przyjaciółmi. I to nie będzie wcale reklama.

Data i miejsce Trzy sierpniowe dni, okolice „Czeskiego raju” i rejonu Kokorinsko a na deser pół dnia w Pradze. Jazda autem z Poznania – to około 4h. Śniadania i kolacje robione samodzielnie, obiady „na mieście”.

Kilka ciekawostek, porad

Szlaki w Ceskim Raju i rejonie Kokorinsko są idealne dla rodzin - łagodne i o średniej trudności, ciekawe, wiele można przejść w 1-3h. A chodzenie po labiryntach skalnych stanowi świetną zabawę, także - dla dorosłych. Do tego piękne widoki. Oznaczenia nie rzucają na kolana, ale spokojnie, dacie sobie radę. Skoro ja ogarnąłem, to... :)

Parkowanie w Pradze nie musi być koszmarem. Rezerwujecie przez Internet miejsce na strzeżonym parkingu i po sprawie. My znaleźliśmy miejscówkę dosłownie 1 km od ścisłego centrum. Co prawda na kilka godzin to kilkadziesiąt złotych, ale jeśli zamierzacie odwiedzić stolicę Czech na pół dnia jak my – opcja prosta, szybka (rezerwacja na godzinę przed dotarciem) i w miarę bezstresowa. W miarę, bowiem auto zostawiliśmy osobom o innej karnacji skóry, którzy w dodatku parkowali nasz środek lokomocji i zostawiali kluczyki u siebie (niczym w 5 hotelu), ale uwierzcie – nie wyglądało to nawet na 2.

Uważny Czytelnik zauważy, że coraz bardziej zagłębiamy się na południe. Najpierw było niemieckie Kulturinsel i Zgorzelec, potem rejon Bogatynia-Liberec-Oybin, teraz Ceski Raj + Praga. Co dalej – tego nie wie nikt :)

Nie wchodźcie do sklepu z cukierkami w Pradze...

Miejscówki, szlaki

Poklicky. Rewelacyjne skalne grzybki. Spacer dosłownie na 15 minut, blisko parking, zdecydowanie warto.

Labirynt Bludiste. Ok. 10 km od Poklicky. Rewelacyjny labirynt skalny. Spędzicie tam 30 min lub... 2-3 godziny idąc Cinibulkovą Stezką (5 km). Samochód można zaparkować na przeciwko/przy gospodzie na początku/końcu miejscowości Romanov (względnie na dziko przy szosie, lecz ponoć bywają chłopcy-mandatowcy), potem trzeba dojść - dosłownie 5 minut.

Diabelskie głowy. Skalne rzeźby Kokorinsko. Od tego miejsca zaczęliśmy planować wyjazd i do końca nie wiem jakim cudem - tam nie dotarliśmy. Wymieniamy w tym miejscu relacji, bo to teoretycznie punkt must see.

Jezioro Machy. Latem jak jest ciepło to super miejscówka na kąpiel. My byliśmy na kąpieliska z "mocną infrastrukturą", płatnym wstępem i płatnym parkingiem, nie żałując jednak wydanych koron. Towarzystwo wielonarodowe (Niemcy, Czeszki, Polacy). Przykład miejsc: plaża Borný i główna plaża – Doksy U Jezera.

Labirynt Besedicke Skaly. Jak lubicie strome spacery - dostęp z Malá Skála. Wygodniej dojechać do Rovenska pod Troskami, wtedy od parkingu tylko lekko pod górkę i w prawo. Potem dylemat: iść dłuższą drogą do labiryntu w prawo i zaliczyć ciekawy szlak (możecie zmęczyć rodzinę, która zacznie marudzić jeszcze przed wejściem do labiryntu) lub krótszą w lewo, by szybciej się znaleźć w skalnych przeciskach. Moim zdaniem najfajniejsze miejsce na wyjeździe, najchętniej bym tam spędził kilka godzin. Uwaga, w okolicznej knajpie nie można było płacić kartą.

Prahovske skaly. Dojechać autem w okolice Turystycznej Chaty. Kilka kolorowych szlaków, które można przejść w części lub całości, co potrwa 30 minut, ale i 3 godziny. Wybór w każdym razie spory. Polecamy.

Skalne miasto Hruboskalsko i zamek Valdštejn Przed wyjściem na szlak koniecznie weźcie mapę - my ją nabyliśmy dopiero po drodze zaliczając błądzenie (to dość popularne słowo w moim słowniku). Szlak łagodny, ładny widokowo, można się powygłupiać z dziećmi, lecz i bez nich :) .

Nocleg

U Konicka Strážiště Strážiště 14, p.Mohelnice nad Jizerou. Idealne miejsce wypadowe dla poznawania Ceskiego Raju i Kokorinsko. Nocleg tuż przy stajni, ale nie czuć zapachów. Miejscowość pośrodku niczego, zatem cisza, spokój, miejsce na spacery, a 100 m od obiektu lokalny pub z czeskim piwem i... basen. Parking darmowy. Pokój duży. Duża wspólna kuchnia. Nie wychodząc z łóżka, przez okno, oglądać gwiazdy :) Jedno z najlepszych miejsc noclegowych w jakich byliśmy.

Alternatywy (nie byliśmy)

  • Żabakor view point. Punkt widokowy blisko noclegu.
  • Muzeum Skody Mlada Boleslav.
  • Svetla pod Jestedem – nietypowy plac zabaw.
  • Ještěd – wieża telewizyjna.
  • Zamek Trosky (szkoda, że moje dziewczyny nie lubią zamków...).

Miejsca w Pradze jakie odwiedziliśmy

  • Most Karola.
  • Zamek na Hradczanach nazywany również Zamkiem Praskim.
  • Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha – miejsce koronacji i groby królów Czech.
  • Złota uliczka.
  • Praski Zegar Astronomiczny.
  • Wieża (Brama) Prochowa.
  • Ściana Johna Lennona.
  • Najwęższa ulica Pragi (a może i Europy?!).

Comments

captchaType the text.
cancel reply


O autorze

Tomasz Czarnecki
Tomasz Czarnecki
Pasjonat dziennikarstwa i podróży w jednym. Kocha planować i organizować wyjazdy - te bardzo bliskie jak i nieco dalsze, zwracając uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Wśród licznych publikacji szczególnie ceni sobie te dotyczące bezpiecznej i ekonomicznej jazdy. Pasjonuje się sportem, zarówno w płaszczyźnie teoretycznej jak i praktycznej: gra w piłkę nożną, jeździ na rowerze, bywa przy stole pingpongowym. Nie pogardzi partyjką w ciekawą grę planszową.